Net als het Duitse voetbalteam Bayern München, dat ongeacht de concurrentie vrijwel altijd bovenaan eindigt, blijven techaandelen domineren. Deze omgeving is behoorlijk uitdagend voor dividendstrategieën, maar Thomas Schüssler, portfoliomanager bij de Duitse vermogensbeheerder DWS en manager van het grootste valuefonds van Europa, is tevreden met de prestaties van zijn strategie dit jaar.
Schüssler selecteert laag gewaardeerde aandelen met bovengemiddelde dividendrendementen, solide balansen en gezonde winsten. “Er zijn er nog steeds meer dan voldoende,” zegt hij. Op dit moment geeft hij de voorkeur aan financiële waarden, consumentengoederen, farmaceutische bedrijven en de oliesector. In tegenstelling tot de MSCI World, waar Amerikaanse aandelen ongeveer vierenzeventig procent uitmaken, is slechts ongeveer dertig procent van Schüsslers portefeuille in de Verenigde Staten belegd. Door de hoge waarderingen van Amerikaanse aandelen zijn de dividendrendementen daar gedaald van 2% naar gemiddeld 1,1%.
Europese aandelen doen het op dit vlak nog steeds beter, zegt Schüssler. “Hoewel de dividendrendementen in Europa ook zijn gedaald, liggen ze nog steeds op een interessant niveau van drie procent. Er zijn veel volwassen, redelijk geprijsde bedrijven die kunnen profiteren van zowel de wereldwijde economische groei als die in de Verenigde Staten.”
Kritisch op waarderingen AI
Van de kunstmatige-intelligentiehype profiteert Schüssler nauwelijks, omdat AI-aandelen doorgaans weinig tot geen dividend uitkeren. Daarnaast is hij kritisch over de hoge waarderingen: “Het speculatieve element van Amerikaanse techaandelen is, eerlijk gezegd, erg hoog. Speculatie is op zichzelf geen probleem, maar wanneer het buitensporig wordt, stijgt het risico op terugval aanzienlijk.” Wat hij opvallend vindt, is het lage niveau van het Amerikaanse consumentenvertrouwen, momenteel even laag als in 2009, zonder dat dit het optimisme van beleggers lijkt te temperen. Schüssler focust zelf meer op aandelen uit Europa en Azië.
Goud blijft volgens de portfoliomanager nog altijd een goed diversificatiemiddel, in tegenstelling tot bitcoin. “De extreem scherpe stijging van goud, heeft mij echt verrast. Net als in het verleden is de correlatie tussen de goudprijs en de aandelenmarkt vaak negatief. Goud blijft vooral een instrument voor diversificatie, net als kortlopend Duits staatspapier. Bitcoin daarentegen, vaak omschreven als digitaal goud, vindt Schüssler niet geschikt. “Het wordt verhandeld alsof het een techaandeel is. Als techaandelen dalen, daalt bitcoin ook.


