Navbar logo new
Mandarine Europe Microcap heeft al 15 overnamebiedingen op zijn naam staan in 2024
Calendar07 Nov 2024
Thema: Beleggen
Fondshuis: Mandarine Gestion
Logomandarine web


Door Daniel Pechon


De laatste, Nexus, met een enorme premie van 44,2%! Sinds het begin van het jaar is het Mandarine Europe Microcap fonds bezig met het opstapelen van overnamebiedingen op zijn posities, met een teller die op 5 november al op 15 stond. Dat is meer dan één overnamebod per maand.


Toegegeven, dit bewijst dat de categorie Microcaps, zelfs gezien de premies, waarde bevat, maar ook dat het beheerteam erin geslaagd is om het intrinsieke risico van small caps scherp in het oog te houden, ondanks de ongeveer 200 aandelen van het fonds.


Bovendien presteert het Mandarine Europe Microcap fonds aanzienlijk beter dan zijn concurrenten (+41% over vijf jaar, vergeleken met +25% voor de benchmarkindex en 6,2% voor het gemiddelde in zijn categorie - Europese small-cap aandelen). Binnen de portefeuille heeft het managementteam ongeveer 200 bedrijfsaandelen uit heel Europa geselecteerd, met een gemiddelde kapitalisatie van ongeveer € 5.400 miljoen, met een geografische voorkeur voor Zweden (20,4%), het Verenigd Koninkrijk (15,5%), Noorwegen (10,6%), Frankrijk (10,4%) en Duitsland (8,7%). Een goed fonds om uw portefeuille te diversifiëren.


En sinds 1 januari is het fonds, ondanks het nog steeds sombere klimaat voor small caps, met 5,3% gestegen (per 20 oktober), vergeleken met een benchmark van 2,9% (50% MSCI Europe Microcap + 50% MSCI Europe ex-UK Microcap NR).


In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst, zoals in veel documenten onderaan de pagina staat. Terwijl het Mandarine Europe Microcap fonds erin slaagt een outperformance neer te zetten, zijn small-cap indices al een tijdje aan het verpieteren. Deze activaklasse is nu al enkele jaren verwaarloosd, zowel in de VS als in Europa, met uitzondering van , dat dringend opnieuw in evenwicht werd gebracht na maanden van onderinvestering in small caps in de VS halverwege dit jaar. De Russell was plotseling met bijna 8% gestegen in slechts een paar handelssessies. Maar het moet gezegd worden dat deze small caps sinds 2021, met de straf van de stijgende rente, onder de radar van beleggers zijn gebleven.


Maar het tij lijkt te keren. Nu de inflatie stabiliseert, beginnen de rentetarieven in Europa en aan de overkant van de Atlantische Oceaan, na een piek in 2023, te dalen onder impuls van de centrale banken. De huidige versoepeling van het monetaire beleid zou echter gunstiger kunnen zijn voor smallcaps, die vaak zwaardere schulden hebben dan de beursreuzen, en zou de beheerders ertoe kunnen aanzetten om hun posities enigszins te herzien. "De daling van de rente is een grote stimulans voor microcaps Nadat we de wind frontaal tegen hadden, hebben we nu de wind in de zeilen. De Russell-index begint al wakker te worden," legt Augustin Lecoq, lead manager van het Mandarine Europe Microcap-fonds, uit.



Augustin lecoq hd


"Tijdens deze afwachtende periode heeft het fonds geen activa verloren. Ik zie zelfs interesse van prospects die nog steeds wachten, maar die hun vinger aan de trekker houden. Tegen de achtergrond van een veerkrachtige wereldeconomie die de gevreesde 'harde landing' nog steeds uitsluit, kan de combinatie van dalende rentevoeten en microcaps microcaps aan de top helpen. In dit segment van de markt, waar waarderingen al onder druk staan, zo niet depressief zijn, met multiples die al buitensporig zijn gedaald, zou de enkele beweging van een renteverlaging deze categorie geleidelijk nieuw leven kunnen inblazen.”


Goedkoop of zelfs spotgoedkoop


De korting op de boekwaarde (koers/boekwaarde) bedraagt gemiddeld 30% voor microcaps, vergeleken met een historisch gemiddelde van 5%. De koers-winstverhouding toont een korting van 10%... meestal een premie van 15%. Historisch gezien en gemiddeld genomen leveren microcaps meer groei op dan large caps.


Augustin Lecoq zoekt zeer lokale spelers of spelers die kunnen claimen Europees leider te zijn in hun niche. Bij de selectie van de portefeuille wordt ernaar gestreefd geografische of sectorale biases te vermijden. Op dit moment is echter ongeveer 20% van de activa van het fonds belegd in Zweden, een van de snelst groeiende economieën van Europa. "De Zweedse markt is gevoeliger voor rentetarieven dan andere Europese markten, met een enigszins Amerikaanse economie en leningen tegen variabele rente. Sommige bedrijven in het fonds zijn succesvol gegroeid door overnames die met schulden zijn gefinancierd en profiteren nog meer van de daling van de rente," legt de beheerder uit. Variabele rente wordt gekenmerkt door het feit dat elke renteverandering waartoe een centrale bank besluit, onmiddellijk en volledig wordt doorberekend. Houders van een krediet met variabele rente profiteren dus van een onmiddellijke daling van hun rentelasten, terwijl houders van een krediet met vaste rente hun rentelasten identiek en constant houden tot het einde van hun krediet. En het tij keert, vooral in de vastgoedsector. De beheerder geeft toe dat hij met veel goede ideeën komt, vooral door zich te richten op vastgoedbedrijven die grote afwaarderingen hebben ondergaan. Deze sector heeft waarschijnlijk de kelk tot op de bodem geledigd, na twee opeenvolgende schokken, na een catastrofale erfenis in de afgelopen jaren, die van de covid periode en vervolgens van een historische cyclus in de amplitude van de rentestijgingen.


Overnames


Toegegeven, de hernieuwde interesse van strategen in de beleggingsklasse heeft zich maar langzaam gemanifesteerd in de vorm van een opleving van de instroom. Ondertussen voeren bedrijven hun inkoop van eigen aandelen op en kopen sommige managers aandelen van hun eigen bedrijf. Er is ook een groot aantal financiële transacties die het prestatiepotentieel van de selectie van het fonds aantonen. "We hebben sinds het begin van het jaar al geprofiteerd van 15 overnamebiedingen op de posities van het fonds (200 aandelen), een record van 12 dat in 2023 al is overtroffen", straalt Augustin Lecoq.


Een van de recente overnames van het fonds is Deceuninck, het Belgische bedrijf dat wereldleider is in het ontwerpen, produceren en verkopen van PVC raam- en deursystemen. De energie-efficiënte renovaties die in volle gang zijn, zijn een uitkomst voor het bedrijf, in combinatie met de lagere rentetarieven die renovatie in de hand werken. "Gedeeltelijk afgestraft door zijn activiteiten in Turkije, staat het aandeel op achterstand, met een KW van 2025 waarschijnlijk onder de 10, en een zeer beperkte schuld, ook al is er de stimulans voor de thermische isolatieactiviteiten," vat de beheerder samen.


Een van de hoogste wegingen van het fonds is ook een voorbeeld van de pareltjes die te vinden zijn in small caps: Elopak. Dit bedrijf levert complete, geoptimaliseerde verpakkingssystemen die zijn ontworpen om voedselverspilling in zuivelproducten en vruchtensappen te minimaliseren. Een natuurlijk alternatief voor plastic flessen. Ondanks een stijging van bijna 50% sinds 1 januari, wordt het Noorse aandeel verhandeld tegen een bescheiden koers-winstverhouding van 13 voor een bedrijf dat zich heeft toegelegd op het veroveren van nieuwe markten en dat niet alleen is blijven groeien, maar ook is blijven innoveren op het gebied van verpakkingstechnologieën. De kers op de taart is dat het bedrijf een dividend uitkeert van bijna 4% in Noorse kronen.


Dankzij het Franse SRI label slaagt het fonds erin om beter te presteren en een van de beste in zijn categorie te worden, met als onderscheidend kenmerk dat het extreem gediversifieerd is, met ongeveer 200 posities in een vijftiental Europese landen, met een weging per lijn die beperkt is tot 1%.